Potencijalni gubici prihoda i dugoročne fiskalne slabosti koje bi donijelo najavljeno uvođenje diferencirane stope PDV-a, po svojoj vrijednosti višestruko nadmašuju finansijsko olakšanje koje bi osjetile socijalno ugrožene kategorije stanovništva u vidu pojeftinjenja prehrambenih proizvoda.
Primanja entitetskih i državnih poslanika i delegata su ostvarila prekomjeran rast u periodu do nastupanja ekonomske krize. Osnovni razlog za to jeste postojeća praksa utvrđivanja plata u domaćim parlamentima prema kojoj administrativne komisije, čiji su članovi sami poslanici i delegati, na nedovoljno transparentan način samostalno odlučuju o visini plata i drugih primanja u parlamentima.
Primanja entitetskih i državnih poslanika i delegata su ostvarila prekomjeran rast u periodu do nastupanja ekonomske krize.
Urađena analiza pokazuje da dugoročno negativni ekonomsko-socijalni efekti novih fiskalnih mjera značajno premašuju očekivano povećanje poreskih priliva koje će ove izmjene obezbijediti. Ove fiskalne mjere mogu samo privremeno odgoditi neizbježne reforme, dok u međuvremenu prijeti opasnost da se postojeći problemi dodatno uvećaju U nastavku donosimo kratak pregled argumenata za i protiv povećanja poreza i doprinosa, … Nastavi čitati Nove fiskalne mjere – put u neizvjesnost
Doprinos stvaranju sistema koji će osigurati odgovorno i racionalno trošenje javnih sredstava u Bosni i Hercegovini.